Sunday, January 27, 2019

Kon polski - Old Polish Horse


koń polski Adam remontowy używany w armii pruskiej od 1804 roku w regimencie dragonów królowej, a później w 9 regimencie kirasjerów, gdzie zmarł  w 1829 roku

Salvete Omnes,
[in Polish]nieco o koniach dzisiaj:
Glinka bialogrzywy z Laszek Murowanych

książka mości Radka Sikory - Husaria, Duma Polskiego Oręża - posiada rozdział, króciutki bardzo niestety (no ale kogo interesują konie? choć bez koni każda kawaleria jest li tylko 'szarą piechotą' - ;) ), o koniach husarii  a raczej o tych koniach, które mogły być przez husarie używane ale o których zazwyczaj się nie pisze, oraz mala rozprawkę o tzw rasie konia polskiego.
Belotto


fragment sztychu Kalwarii Zebrzydowskiej

Add caption

Do tego rozdziału o koniach husarii dodany jest też rejestr roty (chorągwi) imć Marcina Kazanowskiego (AD 1580, Archiwum Akt dawnych Skarbu Koronnego) - te rejestry, bo jest ich więcej. to istna skarbnica o koniach wojska zaciężnego epoki XVI wieku.
 OrlowskiNa końcu książki przydałby się słowniczek terminów, w tym terminów hipologicznych, jako, że dla przeciętnego czytelnika mogą one niewiele znaczyć.

Nota bene na portalu Kresy jest artykuł mości Radka o Wyginięciu rasy konia polskiego. (trzeba by mu się przyjrzeć któregoś dnia - :) )
Dawno temu napisałem coś (eg  o koniu polskim od nowa, dzianet , kon polski etc ) niecoś o koniu polskim (plus dyskusja na historykach która zapoczątkował kolega Ramond), zawsze szukam i przeszukuje źródła na temat koni polskich (nota bene w książce nie znajdziecie mojego odkrycia o imporcie koni polskich do Królestwa Danii), a dzisiaj chciałbym złożyć tandem paręnaście wyobrażeń konia polskiego zaczerpniętych z ikonografii historycznej - wszystkie były już na blogu, ale nigdy wszystkie razem w jednym wpisie.

ergo,  mała galeria tychże wyobrażeń[1] razem ( cześć np jest w albumie Husaria Rzeczpospolitej panów Sikora & Szleszyński) z mojego bloga.


kodeks Behema

Charles Errard le fils konie polskie

Czapski


Tempesta


Lyszkowskiego kon polskikon polski
Altomonte

Kazimierz Pulaski


Valete
&
Khoda Hafez*

...
* moja mala solidarnosc z Persja i Iranem

ps
przy okazji rozbawiają mnie wypisy jak ten na stronie Muzeum w Wilanowie. Mamy takze takie wypisy jak ten i ten na histmagu.

[1] duza czesc z nich występuje w książce, choc tylko dwa w rodziale o koniach

3 comments:

Dario T. W. said...

https://www.youtube.com/watch?v=VGA3A9m4qBk&fbclid=IwAR3nGlc48r3XUSgOsgDO8d4CfUo3rnk-RwrsVAq32PKi2aHhqWNAebCMaAw 0 szermierce w Polsce przedrozbiorowej

Dario T. W. said...

https://www.youtube.com/watch?v=ZOq2MqpkbVo 3ci film o szermierce

Dario T. W. said...

https://www.youtube.com/watch?v=2YyKh1VXNEo - pierwszy film o szermierce w Polsce