Wednesday, January 23, 2019

Recenzja Husarii potrzebna


 
Salvete Omnes,
[in Polish]
[zaznaczam a priori to nie reklama!]
Wydawnictwo Znak wydało właśnie imć Radkowi Sikorze książkę o naszej najsłynniejszej jeździe, owych strasznych wrogom kopijnikach epoki staropolskiej czyli o husarii.
O samym wydaniu książki pisałem na blogu parę dni temu.
                                                     *
Jak już pisałem zrobiłem do tej książki rekonstrukcję-grafikę z pocztem 3konnym plus wydawnictwo wzięło ode mnie pewną liczbę  już wykonanych starszych moich rysunków a grafik, co jest kroplą w morzu ikonografii tego dzieła, jako że praca jest bardzo bogato ilustrowana, choć głownie zdjęciami rekonstruktorów, obrazów, rycin i obiektów etc autorstwa Marka Kalisinskiego i Radoslawa Szleszynskiego. Tutaj z smutkiem dodam, że   książce nie ma spisu ilustracji[sic!].
                                                   *
Ciekawi mnie czy ktoś z badaczy et fascynatów wojskowości staropolskiej dokona czy planuje dokonać recenzji tej pracy?

 Dlaczego pytam?
Pytam o recenzje dlatego, że IMHO jest to książka, która w swym zamyśle i wykonaniu a sposobie prezentacji tematyki historii et splendorów husarii celuje w zajęcie czołowego miejsca wśród już wydanych publikacji typu 'całościowego'  lub 'przekrojowego' o naszej husarii, być może pozostawiając w tyle takie dzieła jak ospreyowy 'Husarz' imć Brzezińskiego, 'nieśmiertelna' ''Husaria'' mości panów Cichowskiego i Szulczyńskiego, czy śliczna 'Husaria polska' prof. Żygulskiego jr. etc.

ps
dodam ze smutkiem, ze nie znam zaprawdę dobrych recenzji poprzednich książek mości Radka, znacie waszmość państwo jakieś?

Valete & Khoda Hafez.

2 comments:

Dario T. W. said...

jedna z najdluzszych dyskusji na historykach - husaria: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=66

Dario T. W. said...

o husarii XVIIIw - z historykow http://www.historycy.org/index.php?showtopic=75042