|
koń polski Adam remontowy używany w armii pruskiej od 1804 roku w regimencie dragonów królowej, a później w 9 regimencie kirasjerów, gdzie zmarł w 1829 roku |
Salvete Omnes,
[in Polish]
nieco o koniach dzisiaj:
książka mości Radka Sikory - Husaria, Duma Polskiego Oręża - posiada rozdział, króciutki bardzo niestety (no ale kogo interesują konie? choć bez koni każda kawaleria jest li tylko 'szarą piechotą' - ;) ), o koniach husarii a raczej o tych koniach, które mogły być przez husarie używane ale o których zazwyczaj się nie pisze, oraz mala rozprawkę o tzw rasie konia polskiego.
|
fragment sztychu Kalwarii Zebrzydowskiej |
|
Add caption |
Do tego rozdziału o koniach husarii dodany jest też rejestr roty (chorągwi) imć Marcina Kazanowskiego (AD 1580, Archiwum Akt dawnych Skarbu Koronnego) - te rejestry, bo jest ich więcej. to istna skarbnica o koniach wojska zaciężnego epoki XVI wieku.
Na końcu książki przydałby się słowniczek terminów, w tym terminów hipologicznych, jako, że dla przeciętnego czytelnika mogą one niewiele znaczyć.
Nota bene na portalu Kresy jest artykuł mości Radka o
Wyginięciu rasy konia polskiego. (trzeba by mu się przyjrzeć któregoś dnia - :) )
Dawno temu napisałem coś (eg o
koniu polskim od nowa,
dzianet ,
kon polski etc ) niecoś o koniu polskim (plus
dyskusja na historykach która zapoczątkował kolega Ramond), zawsze szukam i przeszukuje źródła na temat koni polskich (nota bene w książce nie znajdziecie mojego odkrycia o imporcie koni polskich do Królestwa Danii), a dzisiaj chciałbym złożyć tandem paręnaście wyobrażeń konia polskiego zaczerpniętych z ikonografii historycznej - wszystkie były już na blogu, ale nigdy wszystkie razem w jednym wpisie.
ergo, mała galeria tychże wyobrażeń[1] razem ( cześć np jest w albumie Husaria Rzeczpospolitej panów Sikora & Szleszyński) z mojego bloga.
|
Kazimierz Pulaski |
Valete
&
Khoda Hafez*
...
* moja mala solidarnosc z Persja i Iranem
ps
przy okazji rozbawiają mnie wypisy jak
ten na stronie Muzeum w Wilanowie. Mamy takze takie wypisy jak
ten i
ten na histmagu.
[1] duza czesc z nich występuje w książce, choc tylko dwa w rodziale o koniach