Friday, October 15, 2021

Rudomina eques polonus - rotmistrz & jego brat

 Salvete Omnes,

[in Polish]

wokół Chocimia i wielkiej wojny 1621AD - 

jednym z bohaterów i zarazem kronikarzy wojny z Osmanem II był rotmistrz Jan Rudomina Dusiacki i jego chorągiew, w której wśród towarzystwa służył jego brat Jerzy i inni obywatele a posesjonaci z Wielkiego Księstwa Litewskiego. 

Chorągiew ta brała udział w słynnym natarciu kawleryjskim, tj walkach  'pułku' husarskiego wprędce stworzonego pod wodzą samego hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza na wojska osmańskie wieczorem 7 września, 1621AD.
W toku walk chorągiew Rudominy poniosła znaczne straty (opisane w poezji z epoki, w diariuszach, i w opracowaniach np Radosława Sikory), min. poległ brat rotmistrza Jerzy. Sam pan Jan napisał diariusz ekspedycji chocimskiej - wydany drukiem w 1640 roku i dostępny na stronie Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej

W 1643 rotmistrz Jan ufundował bratu swemu i jego 8 towarzyszom poległym pod Chocimiem cenotaf w kościele w Nowogródku(mieście starożytnym Białorusi i WKL), który to pomnik przetrwał burze dziejowe (hordy sowieckie1919-20, panowanie jedynego sprawiedliwego ustroju(1944-90) i najazd  germańskiej dziczy hitlerowskiej 1941-44), i choć uszkodzony może być podziwianym w farze Przemieniania Pańskiego w wielkoksiążęcym mieście. 

fragment z Polona

 

Szczęśliwie  XIX wieku nieznany artysta narysował cenotaf i następnie rysunek został skopiowany w formie litografii  wydrukowanej  przez firmę Lemercier w Paryżu, Francja, jako część tzw Album Wileńskie,  pod redakcja(?) J.K. Wilczyńskiego, ser. 2, Paryż 1845-1856, poszyt 2, a sama publikacja sfinansowana przez potomka rodu Rudominów.

A na stronie mości pani Katarzyny Kolendo-Korczak można przeczytać artykuł o cenotafie, który wystawił swojemu poległemu bratu Jan  Rudomina w farze w Nowogródku.

[in English]

soon to follow

Valete

4 comments:

Kadrinazi said...

Co ciekawe pan Jan walczył jeszcze jako rotmistrz husarski przeciw Szwedom w Inflantach w 1627 roku, miał chorągiew liczącą 150 koni pośród zaciągów hetmana Sapiehy. Ale długo nie służył, bo juz w 1628 roku jego chorągwi w komputach nie znalazłem.

Dario T. W. said...

dzieki Michale!
- :)
wlasnie przed chwila znajoma osoba z Facebuck'a, potomkini rodu Rudominow, wrzucila cala serie linkow do IPSB tych Rudominow herbu Traby-
Ja sam musze przeczytac Diariusz Rudominy, chyba nie ma wersji innej nizli ta wydrukowa w 1640, wiec troche mi zajmie.
pozdrawiam

Dario T. W. said...

fundator rodu - https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/maciej-rudomina-h-traby
pan Jan, rotmistrz husarski i fundator cenotafu
https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/jan-rudomina-dusiacki-h-traby-1646

Dario T. W. said...

syn Macieja, Jan herbu Traby, ojciec Jana spod Chocimia, wojownik i zreczny zarzadca dobrami https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/jan-rudomina-dusiacki-h-traby