Sunday, October 3, 2021

Hubal, Skalski, Pilecki et al., - herosi

 Salvete Omnes,

[in Polish]


 

... na platformie 'gugla' YouTube można znaleźć wiele niezwykłych nagrań z  bohaterami lub o bohaterach polskich II wojny światowej.

w tym nagraniu rozmawia Piotr Zychowicz z imć Jackiem Komuda, autorem powieści historycznych i producentem filmu Diabeł Łańcucki, na temat dziejów majora Henryka Dobrzańskiego  'Hubala' czyli ostatniego ułana Rzeczpospolitej

Tutaj można obejrzeć nagranie wideo z Chicago z lat 1980tych, którego bohaterem jest jeden z największych polskich pilotów wszechczasów, z asem lotnictwa myśliwskiego II wojny światowej- Stanisławem Stanley'em Skalskim. General Skalski i jego towarzysze podniebnych walk na stalowych rumakach niebios  to wcielenie skrzydlatych jeźdźców staropolskich chorągwi husarskich - vivat! ale człowiek, posuszy pachołek nowego reżymu, który skazał bohatera na śmierć sędzia Widaj  nigdy nie poniósł kary za owe 'wyrokowania' za mrocznej komuny.

Tutaj debata o Wiźnie 1939 i jej herosie a symbolu postawy oficera Wojska Polskiego - kapitanie Władysławie  Raginsie, żołnierzu KOP. Znów z imć Jackiem Komuda, który w trzech powieściach o Hubalu, Westerplatte i o Wiźnie pokazał heroizm i tragizm Września 1939. Choć epopeja obrony Wybrzeża 1939 i ułańska w lasach Podkarpacia tez mogłyby być cudownymi małymi eposami wartymi Jackowego pióra.

Witold Pilecki - heros, ułan  w wojnie z bolszewikami, rotmistrz Wojska Polskiego, zamordowany przez sługusów stalinowskiej mrocznej epoki w naszej  historii XX wiecznej. 

et tysiące innych wielkich Polaków - ave!


 adendum - Józef Mackiewicz - kawalerzysta wojny z bolszewikami - 1919-20,  bezkompromisowy wojownik o prawdę, zwłaszcza o zbrodnie komunistyczne, w tym Katyń, i deprawacje aliantów na rzecz stalinowskich zbrodniarzy etc, i zmierzch Kościoła Katolickiego po II wojnie. 

 valete


No comments: