Thursday, October 14, 2021

Konstanty Gorski i jego trylogia o wojsku polskim

 Salvete Omnes,

[in Polish]


 

od dawien dawna załączam nieco informacji o pracach i osobie Konstantego Mariana Górskiego - i dzisiaj znów przypomnę te postać wielką i cnotami historyka wspaniałą.

A przypominam postać pana pułkownika w osobnym wypisie, bo chce skorzystać z okazji i zamieścić link do wideo na YT, gdzie imć pan Jacek Bartosiak (Strategy & Future) udostępnił na swoim kanale YT krotką prelekcje o trylogii Górskiego, tj - Historia Jazdy, Piechoty i Artylerii Polskiej. Ostatnio linkowałem pana Jacka rozmowy z innym panem Jackiem, tj. Jackiem Komuda, jednym z moich ulubionych autorów powieściowych współczesnej literatury polskiej.

Na stronie Biblioteki Narodowej Polona jest życiorys  pana pułkownika Górskiego - w wersji cyfrowej, do ściągnięcia i/lub do czytania z ekranu (de gustibus). (tam tez są egzemplarze Historii wojska polskiego)

Na platformie  Federacji Bibliotek Cyfrowych  FBC jest dostęp do  egzemplarzy oryginalnego wydania mości pana Górskiego (nota bene wciąż nie ma hasła po angielsku o nim na Wikipedii angielskiej - pierwszy raz o tym pisałem w 2009 roku), np w Bibliotece Wielkopolskiej (w moim ulubionym formacie do czytania z ekranu djvu). Plus inne prace tego wielkiego polskiego historyka wojskowości naszej.

Historya Jazdy Polskiej

Historya Piechoty Polskiej

Historya Artylerii Polskiej 

Sam także posiadam  reprint,  ale jedynie 'Historyi Jazdy Polskiej',  ładnie oprawiony :)

i przy 'okazyji'- :) -  nowy filmik o husarii - nie mam z nim nic wspólnego, alez moim husarzem XVI wiecznym na okładce, namalowanym dawno temu i chyba wciąż do wzięcia/ściągnięcia z wikipedii commons Valete

No comments: