Friday, September 11, 2020

Opowieści szwoleżerów I-go Pułku Józefa Piłsudskiego -Arcelin

Salvate Omnes,
[in Polish]
 
stuletnia rocznica zwycięskich walk z bolszewikami wciąż z nami, i to do końca roku - można sobie pogalopować po przysłowiowych 'stepach' pamięci i wspomnień o tejże zwycięskiej wojnie polskiej... gdzie konie i jeźdźcy z szablami i lancami wciąż mogli zdecydować o losach starcia, jak przykładowo szwoleżerowie szarżujący pod wodza majora Grobickiego pod Arcelinem 17 sierpnia w czasie operacji/bitwy warszawskiej 1920.


z tej okazji chciałbym przypomnieć wydaną w 1921 książeczkę  ''Opowieści szwoleżerów I-go Pułku Józefa Piłsudskiego'' którą można czytać bezpośrednio na stronie Polona (Cyfrowa Biblioteka Narodowa) lub ściągnąć na czytnik/tablet/ebook reader lub komputer  w formacie .pdf.
Jak wspomina jeden z żołnierzy, Budnicki,  bolszewicy mieli nazywać szwoleżerów 'krasnyje'(czerwoni)  od lampasów  na bryczesach polskich kawalerzystów.
 Szarża pod Arcelinem (nazwanym Arelinem)  w relacji z 1921r zamieszczonej w 'Opowieściach'


 
 nota bene autor spisanych relacji i wspomnień z wyżej wymienionej książeczki  Jan Bełcikowski został zamordowany przez Niemców w czasie masowych mordów przedstawicieli inteligencji polskiej w Palmirach w 1940 roku.
Valete!

No comments: