Thursday, March 29, 2018

Ambasadorowie JKM Wladyslawa IV w Paryzu AD 1645 cz II.

Salvete Omnes,
[in Polish]
@ The Trustees of the British Museum

wielki Czwartek, tedy kontynuujmy z wjazdem wspaniałym ambasadorów JKM Władysława IV do Paryża, jakże niezwykły musiał się wydawać mieszkańcom Paryża  przejazd Wielkopolan  reprezentujących splendory i dzielność Sarmacyji europejskiej jaka była Rzeczpospolita Obojga Narodów:

Pan Jan Trach Gninski w tetelowej ferezyi sobolej, czapka takaż, kita z zaponą dyamentową, także na koniu tureckim, rząd różnemi sadzony kamieńmi, siodło, czaprak z turecka haftowany, przy głowie u konia kita druga z zaponą dyamentową, pałasz pod nogą złocisty z kamieńmi, którego jednak robota, nietak się spektatorom podobała, jak ćwiczenie konia, na którym siedział: bo jeszcze Królestwa Ich. Mość niewidząc, a już na kolana padał, schylając głowę aż do samej ziemi.
Panowie: Szenberk, Chocimirski, dway bracia Dzialynscy, Pan Oswiecim, Pan Morsztyn i Pan Orzechowski sistrzeniec JMci Xsiecia Biskupa, wszycy bogato ubrani, w teleby, axamity roznych kolorow, sobolami, rysiami podszytych, na koniach Tureckich bogato ubranych.
Panowie Bociszewski, Jaronowski, Szweykowski, Sierakowski, Czeski, Swieniarski, Pinowski, Kolucki, Brzeczkowski, Tremboszowski i Madaliński ubrani takze pieknie, konie osiedli.

Pan Przyjemski Sekretarz Ambassady, także pięknie siedział na koniu, jechał potem z nim Ks. Kumkali Rezydent Króla Polskiego na tym dworze, na koniu Polskim ubranym w axamit po Rzymsku, prowadził go Kapitan zbrojnych ludzi Królewskich, i Kanclerza, bogato etc. i przystoynie po Franzuzku ubrani.
Nakoniec iechali Poslowie przed ktoremi Mr: Berlize Introduktor od Krolestwa Jchmosci naznaczony. JMci Xsiaze Biskup warminski [Wacław Leszczyński] w fiialkowym tubinie i kapeluszu, na ktorym binda pelna dyamentow.
Po prawej stronie jechał JP. Wojewoda, po lewej w telecie, z złotem, kamieni pełno wszędzie tak na broni, jako i na strzemionach, rubinów, dyamentów, turkusów, czaprag złotem w kwiaty haftowany, koń ukowany podkowami zlotemi, z których umyślnie jedna na ulicy odpadła.
[...]
Po tem Pan Ciekliaski Kasztelan w zlotoglowie, czapka Sobola, na koniu Tureckim, szumno ubranym.
Za nim dwoje Xsiazat Polskih, mianowicie: Xsiaze Radziwill i pan Zamoyski, syn [Tomasza].
Bula tez liczba wielka wozów z rzeczami, które aż noc na ulicach zastała, [...] Kiedy minąwszy pałac Krolestwa Jchmosc zsiedli do pałacu Monsieur de Vandome; ulice, okna, pełne i do zliczenia niepodobne.

Valete!
ps
niezwykloscia tego wjazdu jest to, ze zachowały się rysunki  Stefano della Bella (1610-1668) wykonane w czasie przejazdu - 14 kart 229mmx483mm, wykonane ołówkiem, piórkiem i akwarela - znajdują się w kolekcji Royal Library at Windsor Castle (reprodukowane w ksiazce A.f. Blunt, The Drawings of Castiglione and Stefano della Bella at Windsor Castle, 1954).
Zadziwiające, ze tzw ministerstwo kultury RP jeszcze nie wydało albumu z tymi niezwykłymi rysunkami...ze te rysunki są właściwie nieznane ani tez nikt ich nie używana do pokazywania swiata Rzeczpospolitej Obojga Narodów..

No comments: