Thursday, March 8, 2018

Zygmunt III Waza pod Smoleńskiem - Dolabella et husaria

Salvete Omnes,
[in Polish]
kontunujac w temacie staropolskim  to częścią albumu WYSTAWA STAROŻYTNOŚCI I ZABYTKÓW SZTUKI W KRAKOWIE. 1858- 1859  fotografii autorstwa Karola Beyera zcyfrowany i udostępniany na stronie PAU - Polskiej Akademii Umiejetnosci,  jest poniższa fotografia (dar mości Beyera dla PAN w Krakowie) przedstawiająca rycinę z początku XVII wieku  której bohaterem jest jego królewska mość Zygmunta III na tle odzyskanego od Moskwy  klucza do Litwy czyli Smoleńska.
Autorem sfotografowanej w 1858 roku ryciny był sam malarz i mistrz Tomasz Dolabella (lub któryś z czeladników czy uczniów z Dolabellii atelier).
 sam król, z wieńcem laurowym niczym antyczny zwycięzca, i z buławą wodzowska dosiada ze znawstwem( w pozie ujezdzeniowej zwanej być może 'galoppo a mezz'aria - bo kawalkatorska sztuka czyli  ujeżdżenie koni było domena Italczykow w tym okresie historii hipologii w całej chrześcijańskiej Europie) wierzchowca okulbaczonego w 'wyprawie husarsku' - z koncerzem pod udem, i pistoletem w olstrze - w butach z cholewami i ostrogami przybitymi do obcasów. Rumak powodzony jest jedna ręka na pojedynczych wodzach, z munsztukiem, ale ma także doczepiony do uzdy ozdobny łańcuch podwodny.

ledwie widoczni jeźdźcy, w tym jeden ze skrzydłem? , być może elearzy

oficerowie husarii?

chorągwie kopijniczej jazdy jaka była husaria

Po lewej stronie od doskonałego wierzchowca bojowego króla mamy grupę husarzy z kopiami eskortujących jeńców moskiewskich; są to pięknie pokazani towarzysze husarscy z kopiami, w rożnego rodzaju zbrojach i w lamparcie na ramionach,  z pocztowymi? po prawej stronie piechur - oficer hajduków?

a za nimi podążają muzycy chorągiewni grający na victorie króla i Rzeczpospolitej czyli trębacze husarscy.
karta z albumu z rycina

Valete!
ps
wieść gminna niesie, ze powyższa rycina, w doskonalej rozdzielczości pełna detali związanych z husaria ma się ukazać w planowanej na nieodległą przyszłość zbiorczej publikacji albumowej zespołu autorskiego Radosław Sikora et Radosław Szleszynski, czyli album pt Husaria Rzeczpospolitej II.

No comments: