[in Polish]
kontunujac w temacie staropolskim to częścią albumu WYSTAWA STAROŻYTNOŚCI I ZABYTKÓW SZTUKI W KRAKOWIE. 1858- 1859 fotografii autorstwa Karola Beyera zcyfrowany i udostępniany na stronie PAU - Polskiej Akademii Umiejetnosci, jest poniższa fotografia (dar mości Beyera dla PAN w Krakowie) przedstawiająca rycinę z początku XVII wieku której bohaterem jest jego królewska mość Zygmunta III na tle odzyskanego od Moskwy klucza do Litwy czyli Smoleńska.
Autorem sfotografowanej w 1858 roku ryciny był sam malarz i mistrz Tomasz Dolabella (lub któryś z czeladników czy uczniów z Dolabellii atelier).
sam król, z wieńcem laurowym niczym antyczny zwycięzca, i z buławą wodzowska dosiada ze znawstwem( w pozie ujezdzeniowej zwanej być może 'galoppo a mezz'aria - bo kawalkatorska sztuka czyli ujeżdżenie koni było domena Italczykow w tym okresie historii hipologii w całej chrześcijańskiej Europie) wierzchowca okulbaczonego w 'wyprawie husarsku' - z koncerzem pod udem, i pistoletem w olstrze - w butach z cholewami i ostrogami przybitymi do obcasów. Rumak powodzony jest jedna ręka na pojedynczych wodzach, z munsztukiem, ale ma także doczepiony do uzdy ozdobny łańcuch podwodny.
ledwie widoczni jeźdźcy, w tym jeden ze skrzydłem? , być może elearzy |
oficerowie husarii? |
chorągwie kopijniczej jazdy jaka była husaria |
a za nimi podążają muzycy chorągiewni grający na victorie króla i Rzeczpospolitej czyli trębacze husarscy. |
karta z albumu z rycina |
Valete!
ps
wieść gminna niesie, ze powyższa rycina, w doskonalej rozdzielczości pełna detali związanych z husaria ma się ukazać w planowanej na nieodległą przyszłość zbiorczej publikacji albumowej zespołu autorskiego Radosław Sikora et Radosław Szleszynski, czyli album pt Husaria Rzeczpospolitej II.
No comments:
Post a Comment