Sunday, April 30, 2017

Dzieje jednego obrazka - od US Marines do Husarii

Salve
[in Polish]
Magazyn Do Rzeczy Historia 'udostępnił' na necie swoje numery z 2014 roku, gdzie w numerze 3-im zamieszczono artykuł mości Piotra Zychowicza o Polakach na Kremlu.
Pan Zychowicz mocny w Sarmackiej historii nie jest, ergo artykuł mocno kontrowersyjny i bałamutny - zwłaszcza otwierająca artykuł wizja bitwy pod Kłuszynem -  tedy jak to artykuł należało skomentować, i 'znany rajtar' a bloger zaprzyjaźniony  Michał 'Kadrinazi' polemizuje 'rapirem' ( choć może nieco spóźniony ale pewnie lepiej później niż wcale można by tu odrzec) , z opowieściami mości Zychowicza  na swoim blogu.
Jednakże w kwestii  użycia potężnej dawki wizualnych emocji i trafienia w dziesiątkę to okładka tego numeru jest po prostu świetna. [caveat! nie komentuję tutaj aspektów  historycznej rekonstrukcji ilustracji, bo ta jest równie bajkowa a bałamutna jak treść artykułu]

Autor grafiki użył za model słynnego historycznego już zdjęcia, powyżej) a może i samego pomnika wyobrażającego grupę żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej (US Marines) podnosząca flagę zwycięstwa na zdobywanej wtedy na Japończykach wyspie Iwo Jimie.


Te inne z epoki już wcale  słabsze są, eg Jan Sobieski, Husaria.
howgh

No comments: