Saturday, November 30, 2019

Somosierra - Puzyrewski cz.I

Salvete Omnes,
[in Polish]
czas plynie bezustanku i nie wejsc nam do tej samej rzeki dwa razy, ale jak co roku 30 listopada mamy rocznicę wielkiego wyczynu kawaleryjskiego Polakow w sluzbie cesarza Napoleona czyli 211-tą rocznicę niezwyklej szarzy szwadronów szwoleżerów gwardii na pozycje hiszpańskie broniące przełęczy Somosierra AD1808.
na stronie Polona- Bilbioteka Narodowa - znajdując się skany pracy generała infanterii Cesarstwa Rosyjskiego Aleksandra Kazimierowicza Puzyrewskiego (  Александр Казимирович Пузыревский) o szarzy Polaków na sławnej dziś przełęczy, wersja polska wydana w Warszawie w AD 1899, gdyż ta książka była także wydana po rosyjsku.
Szarża jazdy pod Somo-Sierra w Hiszpanji - piękny album i krotka analiza działań napisana przez stratega  armii carskiej (nota bene autora 'Wojny Polsko-Rosyjskiej 1830-31').

W tej części zamieszczam opis bitwy piórem generała  plus ilustracja z albumu

 
 
 
 
 
 
 


Valete
ps
a przy okazji to dzisiaj mamy dzień świętego Andrzeja - Wiki Commons ma super ciekawą galerie sztuki związaną z kultem tego świętego Kościoła.

1 comment:

Dario T. W. said...

http://arsenal.org.pl/somosierra-z-wysokosci-siodla
Marcin Piontek:

W rooku 2008-ym temu mieliśmy honor uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających szarżę pod Somosierrą. Ich zapis publikowaliśmy wówczas na łamach DO BRONI. Mimo, iż czas biegnie nieubłaganie, ówczesne myśli i wrażenia, wciąż są nad wyraz żywe i mimo upływu czas, wydają się nieodległe. Przypomnijmy je raz jeszcze:

30-ego listopada 1808 r. 3-ci szwadron 1-ego pułku szwoleżerów gwardii na rozkaz Napoleona szarżował hiszpańskie armaty w wąwozie Somosierra. Niebywały ten wyczyn dał początek legendzie, która stała się nieodłączną częścią naszej narodowej tradycji.