Saturday, April 16, 2016

O tkaninach i siodlach

Salve,
another short entry - this time in Polish.

Polecam, via youtube,  bardzo ciekawy wykład mosci pani Ireny Pogorzelskiej z Kijowa, Ukraina, o tkaninach i szyciu a noszeniu strojów Rzeczpospolitej XVII wieku, a także  jej syna Stanisława krótki wstęp do studiów nad siodłem zwłaszcza jarczakiem[1] w XVII wieku.  Pani Irena podkreśla wspólnotę ubiorów terenów dawnej Rzeczpospolitej i Węgier, zapożyczania z od Tatarów i Imperium Osmańskiego, fuzje tych zapożyczeń i powstawanie nowych własnych form, tutaj bardzo ciekawym przykładem są obszerne, luźne spodnie pokazywane na wykładzie. 
Dodam, ze obydwoje są przedstawicielami Polonii ukraińskiej - ergo, vivat  przyjaźń polsko-kozacka :)

w nagraniu 'występują' min takie elementy stroju jak żupan, spodnie wąskie (husarskie) spodnie turecko-'polskie',  guzy pasmanteryjne,  baczmagi etc.

Wykład odbył się w zeszłym roku, chyba w czasie wspólnej konferencji polsko-ukraińskiej o Hodowie AD 1694.

Zachęcam do obejrzenia i przestudiowania nagrania.

Przy okazji artykuł prof. Anny Drążkowskiej (autorka min  tej książki czy tej ) 'Jedwabna odzież grobowa z XVII i XVIII wieku wydobyta w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Dubnie (Ukraina)'. Również załączam link do pani profesor artykułu o odzieży wydobytej z krypt kościoła Sw. Mikołaja w Toruniu.

pozdrawiam
[1] ''Jarczak, z języka tatarskiego, w którym jarczak oznacza gatunek lekkiej kulbaki. Była to terlica albo łęk gładki, skórą pokryty bez wierzchniej poduszki, na którym chłopcy, ciurowie i towarzystwo rękodajni do twardego siedzenia na koniu bywali przyuczani. (Kitowicz. „Opis obyczajów“).

No comments: