Thursday, February 14, 2019

Komiks Somosierra 1808 - nowy projekt potrzebuje wsparcia

Salvete Omnes,
[in Polish]
w zeszłym roku minęła kolejna okrągła rocznica wielkiego wydarzenia w historii wojskowości - szarzy Polaków-swoleżerów Gwardii Napoleona I w wąwozie Somosierra w Hiszpanii  AD 1808.

tej zimy moi znajomi ze Szczecina, którzy stworzyli w zeszłym roku komiks historyczny Rokitna , czyli tandem Krzysztof Komaniecki (rysunek i malarstwo etc) et Jacek Stankiewicz (redaktor, teksty etc) tym razem ruszyli prędkim kłusem robić opowieść o wielkiej i niezapomnianej chwili w historii wojen napoleońskich, historii kawalerii i młodego wówczas, składającego się z polskich ochotników, 1 pułku lekkokonnych Gwardii Napoleona I.

Szarża w wąwozie Somosierra jest jedną z wyjątkowych akcji kawalerii w historii tejże broni.

Moi koledzy, parafrazując samego, Napoleona potrzebują 'pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy' żeby doprowadzić projekt do szczęśliwego końca czyli wydania tej doskonalej opowieści o męstwie Polaków i dzielności hiszpańskich obrońców w formie papierowej.

w tym celu założyli stronę na Facebook'u - gdzie publikują szkice i gdzie można kierować uwagi do samych autorów i zawartości plansz oraz przy okazji poznać fascynatów a specjalistów w temacie, często goszczących na łamach.

Zbiórkę na cele wydania komiksu autorzy prowadzą na stronie zrzutka, gdzie można dowiedzieć się min o projekcie jak i poznać  jakie atrakcje a nagrody oczekują na wspierających projekt wydania opowieści o zwycięskiej szarży szwoleżerów polskich.

Valete
ps

wszystkie plansze zamieszczone są objęte prawami autorskimi - (c)Krzysztof Komaniecki.
Krzysztof maluje także grafiki na zamówienie  eg -przykład planszy wykonanej na zamówienie:Gwasze - 4 sztuki-  powstały latem 2018 na specjalne zamówienie wydawnictwa Winged Hussar Publishing LLC, do książki pt ,,Polish Guard Lancers: Uniforms and Equipment 1807 – 1815’’ (Polscy lansjerzy gwardii: umundurowanie I oporządzenie 1807-1815) autorstwa znanego od lat rekonstruktora szwoleżerów gwardii George'a (Jerzego) Lubomskiego.
ps'
o jeźdźcach spod Somosierry na stronie Arsenal 
plansze mundurowe kolegi Zuzu
dyskusje na temat szarzy eg na portalu  Napoleon tu i tutaj -

5 comments:

Dario T. W. said...

http://arsenal.org.pl/obraz-bitwy-pod-somosierra-we-wspomnieniach-i-pamietnikach
Obraz bitwy pod Somosierra we wspomnieniach i pamiętnikach

Prawder said...

Najemnicy Napoleona, dokonujący zbrodni wojennych w Hiszpanii która broniła swej niepodległości. Jest się czym chwalić.

Dario T. W. said...

Prosze wymienic przyklad zbrodni wojennych popelnionych przez szwolezerow w czasie wojny na Polwyspie Iberyjskim - 1808-12.
I bez fantazji prosze

Prawder said...

Sama pomoc w wojnie napastniczej to hańba dla polskich żółnierzy. Może zaprzeczysz? Był tu jakiś polski interes do ugrania? Chyba taki sam jak na Haiti.

Dario T. W. said...

Brak odpowiedzi na moje pytanie dyskwalifikuje przedmowce, ergo, upraszam nie komentowac wiecej na moim blogu . Rzeklem - Howgh!