Saturday, November 15, 2014

Hodów AD 1694 - pare rzeczySalve,
this entry will be in Polish:

ostatnio legendarnie wręcz mitologizowana acz  bardzo interesująca zabytkami kultury naszej bitwa hodowska (linki et dyskusja na historycy.org) miała miejsce w końcu panowania Jana III Sobieskiego, w okresie jednej z najdłuższych wojen toczonych przez Rzeczypospolita  z Turcją Osmańską i jej lennikami, zwłaszcza drapieżnym Chanatem Krymskim; dlaczego najdłuższa bo rozpoczęta AD 1672, a z Chanatem jeszcze wczesniej bo jeszcze w 1666. Nie była to ostatnia bitwa z Tatarami krymskimi, bo tą była bitwa pod Podhajcami 1698, już za panowania nowego władcy Rzeczpospolitej  JKM Augusta Mocnego.

 Sama bitwę opisuje tzw ''Ułamek djarjusza pisanego w obozie królewskim na Podolu roku 1694'' - po naszej polskiej stronie walczyli ramię w ramię husarze i pancerni (towarzysze i pocztowi) - eg husarz z okresu. a pancerni być może podobni tutaj.


Dostępny także jest francuski tekst z 'Gazette du France'  opisujący te dramatyczne wydarzenia z czerwca AD 1694 roku
 - via   gallica Hodow.


Sama wieś Hodow, została opisana w  ''Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego'', s.87-88
  et w XIX wiecznej   Encyklopedii Powszechnej:
 Ciekawostkę jest, że sama bitwa była w kręgu zainteresowań badaczy polskich już na początku XIX wieku, i nawet stała się była przedmiotem paru utworów literackich w tymże XIX wieku.
..
oto wiersz Jana Podoleckiego :


Ferdynand Dienheim Prawdzic Chotomski napisał i wydał w Paryżu w 1845 roku
poemat historyczny -  ''Jan Zahorowski, opowieść historyczna z czasów Jana Sobieskiego'' - co ciekawsze ten epos jest ilustrowany, niżej ilustracja pokazująca pomnik hodowskiej bitwy.


Młody wówczas badacz, dziennikarz i publicysta z zaboru austryjackiego Adam Tomasz Chłędowski opisał istniejący pomnik bitwy pod Hodowem  w periodyku literackim - Pamietnik Lwowski (1817), oto opis:..
 'Kronika Pomorzanska' opowiedziana a następnie wydana przez Bronisława Zamorskiego (wydana własnym sumptem autora we Lwowie AD 1867,  sam autor był twórca min pracy o Powstaniu Listopadowym) opisuje min wydarzenia dotyczące bitwy  roku 1694, jako jedne z najważniejszych które miały miejsce w okolicach Pomorzan w historii regionu. Fragmenty zawierają takze stan wiedzy naukowej i popularnej na czasy autora Kroniki. Strony 126 do 136 odnoszą się do potrzeby hodowskiej etc, podkreślając podstać imci pana Zahorowskiego....
Idąc 'rychcią' wrócimy na chwilę do XVIII wieku żeby przeczytać opis heraldczyny w którym wystepuje sam imci pan Jan Zahorowski herbu Korczak (wraz z przodkami i rodzina)opisany w Herbarzu Niesieckiego, tom 10,  strony  24-26.
                                                        ***
ps
krótkie acz bardzo interesujące nagranie z rozpoczęcia konferencji o bitwie hodowskiej, która miała miejsce w Zbarazu (Ukraina) w tym roku, przy okazji odnowienia oryginalnego pomnika bitwy hodowskiej - relacja na Kresy
                                                        ===
ps'
przepraszam za rażący brak polskich znaków, wkrótce to poprawie - mea culpa.

4 comments:

Dario T. W. said...

Znaki polskie w końcu poprawione - :)

Dario T. W. said...

Portal historycy.org nie działa (od 2 tygodni), ergo link do dyskusji o Hodowie na historycy także nie działa...

Dario T. W. said...

Husaria Przed Palac ma wiele linkow i zdjec zwiazanych z Hodowem i obchodami rocznicy Bitwy https://www.facebook.com/HusariaPrzedPalac/photos/a.601845119862611.1073741846.393830857330706/768953253151796/?type=3&theater

Unknown said...

320 lat zwycięstwa pod Hodowem. Odsłonięcie odnowionego pomnika bitwy - relacja z uroczystości:
http://www.kijow.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/320_lat_zwyciestwa_pod_hodowem__odsloniecie_odnowionego_pomnika_bitwy