Monday, October 29, 2018

Zygmunt Braur - wspomnienie

Salvete Omnes,
dawno temu, będąc jeszcze małym chłopcem w PRL, czytałem artykuł o prywatnym hodowcy koni arabskich gdzieś przy kopalni siarki. Oczywiście później natrafiłem na wzmiankę w pracy Witolda Pruskiego (o czym poniżej). Chodzi o pana Zymunta Braura (1909-1999) z Dobrowa. Pan Zygmunt był to unikalny hodowca polskich koni arabskich z rodu Kuhailana, Sarmata et polski Beduin niczym sławny acz nieszczęśliwy emir Wacław Złota Broda Rzewuski 100 lat wcześniej.
Ostatnio coś mnie tknęło i przeszukałem trochę net i rezultaty wyszły nawet całkiem, całkiem ciekawe - po małym wstępie linki do rożnych filmów i artykułów.
Jak rzekłem wyżej, pan Zygmunt został opisany przez  badacza Witolda Pruskiego w ''Dwa wielki polskiej hodowli koni arabskich i jej sukcesy na swiecie'', strona 317, jak i w miesięczniku 'Kon Polski', 1976, nr4. ss12-13.
Pan Braur zaczął hodowle w 1937, kupując do swej 20-to hektarowej zagrody dwie klacze półkrwi arabskiej Westalke 19..(Marzauk II - Westalka) i Rulete 19..(Hermit or.ar. -Bystra). Konie te oraz ich potomstwa zostały mu zrabowane bądź zabite przez żołnierzy sowieckich w 1944 roku. W 1960 roku (po latach perypetii , min za działalność w podziemiu był skazany i wieziony przez komunistów) rozpoczął od nowa hodowle kupując czystej krwi arabskiej Murcje  (Comet -Muszkatela) i Wielka Zorze (Wielki Szlem -Zorza Pelkinska) z Nowego Dworu.
Reszta to historia, w 1994 roku został uhonorowany nagroda przez polski związek hodowców konia arabskiego.
Odszedl na wieczna warte w 1999 roku.
Dokument - Koń jaki jest ..." Krótka biografia hodowcy koni arabskich Zygmunta Braura"
inny film dokumentalny - Arab w siarce -wspomnienie o inż.Zygmuncie Braurze z Dobrowa 27 09 2012 r.
troche artykulow
artykul z GW Kielce - 
w tym nekrolog-wspomnienie z 1999 roku.
blogowy wypis-wspomnienie

słynne konie hodowli pana Braura -
klacz Megara (Branibor- Murcja)
ogier Ben-Comet (Czardasz-Murcja) - pierwszy ogier prywatnej hodowli dopuszczony do wyścigów na państwowych torach wyścigów konnych na Służewcu.( potomek oryginalnego arabskiego ogiera Kuhailan Haifi)
ogier Mehmet Ibn Sabbat (Sabbat-Megara)
ogier Murat-Nur ( Banat - Murat-Hanum)
ogier Murat-Akbar (Aloes- Murat-Hanum)
klacz Wielka Este (El Tripoli-Wielka Zorza)
klacz Murat-Hanum  ( Muharyt-Murcja)
et wiele innych
Na koniec należy dodać, ze pan Braur nie byl sam choć był największym hodowca w swoim programie hodowli kuheilanow, mianowicie byli mali hodowcy otrzymujący klacze arabskie, tacy jak Anna Dębska w Cholewach k. Blonia, Andrzej Ou w Rozlainie po Warszawa, Wladyslaw Sadowskiw Stobnie(kaliskie) etc.

Valete!
ps
 In English -
   this article about Polish Arabian horse breeders 1945-97, including Zygmunt Braur's Oaza Kuhailan Stud.
ps'
ostatnio poznałem hodowce, który kontynuuje hodowle koni  arabskich w typie kuhailana podchodzących z hodowli pana Braura - vivat!

No comments: