Tuesday, June 7, 2016

Starokladrubský kůň

Salve,
żeglując po internecie doszedłem przez przypadek do artykułu Józefa (Adolfa) Dygasińskiego o koniu kladrubskim i stadninie w Kladrubach. nad górna Łaba w Czechach.
Artykuł ukazał się w Tygodniku Illustrowanym, Nr 23 (ogólnego zbioru nr 2.067), z 3 czerwca (22 maja) 1899. - pod tytułem ''Stado gniazdo w Kladrubach''.
Mości Dygasiński był ówczas znanym pisarzem i eseista, ważnym twórca a jego twórczość integralna częścią w rozwijającej się pod zaborami literatury polskiej II polowy XX wieku, i 'gołym okiem' widać mistrzostwo pióra, łatwość pisania jak i znajomość tematu końskiego u autora.
Sam artykuł jest pełen dojrzałego pięknego języka literackiego, jak i mieszanki konceptów i terminów hipologicznych staropolskich jaki i tych używanych w końcu XIX wieku. [1]

Oprócz pięknego języka polskiego, artykulis zawiera wiele interesujących informacji o koniach kladrubskich, historii, o nurtach w ich hodowli jaki i ilustracji w formie fotografii pokazujących słynne ogiery (General, Generalissimus, Sacramoso, Napoeleon) i klacze stadne z hodowli kladrubskiej.pozdrawiam
[1]
eg
masztalnia
o koniach:
(chody) skok, cwał, przecwał,
(konie wierzchowe) ciekun zwinny żartki
biegun zwinny żartki, sudany odlewnej kibici,
chodziwy
dobre gniazdo
wielka cudność i uroda
swierzopa
parepa, marcha, szewluch, bronowłoka
konie powodne, podjezdek, juczny,
 brożkowy, kotczy, kareciany

No comments: