Friday, January 15, 2016

Wojciech Kossak - Wspomnienia ca 1913


Salve,
Biblioteka archive org posiada ogromną kolekcje polsko-języcznych publikacji, głownie z kolekcji bibliotek amerykańskich i kanadyjskich sprzed II wojny światowej.
Miedzy innymi jest tamże książka autorstwa jednego z najsłynniejszych malarzy polskich mości Wojciecha Kossaka zatytułowaną ''Wspomnienia'', wydana  przez warszawską spółkę wydawniczą Gebethnera i Wolfa, a wydrukowaną przez Drukarnię Anczyca w Krawkowie w 1913 roku.

'Wspomnienia' są bardzo bogato ilustrowane - 92 ilustracje barwne i czarno-białe - i ponieważ zostały napisane przez jednego z wielkich gawędziarzy dawnej Polski, są rarytasem dla czytelnika lubiącego literaturę gawędziarską jak i dla studenta życia i twórczości mości Wojciecha Kossaka.
Duża cześć Wspomnień dotyczy pracy naszego mistrza na dworze pruskim Wilhelma II, gdzie był nadwornym malarzem, oraz okoliczności rozbratu z tymże monarchą.

Przy okazji parę ilustracji pochodzących z książki, wszystkie malunki i rysunki autorstwa pana Wojciecha.Przykładowo jednym ze smaczków jest załączenie zdjęć, oprócz gawędy, wąwozu Somosierry, zrobionych podczas zbierania materiałów do panoramy bitwy pod Somosierra 1808. 


Pozdrawiam

No comments: