Wednesday, September 14, 2016

Spotkanie z Radoslawem Sikora - Kalisz

Salve,
starożytny gród Kalisz będzie gościł Radosława Sikorę dnia 23 IX Anno Domini 2016. Znany znawca husarii i doktor nauk przybędzie z odczytem jak i będzie odpowiadał na pytania słuchaczy.

myślę, ze będzie to gratka dla badaczy tematu jak  i sympatyków jazdy polskiej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
 przy okazji troszkę ciekawych artykułów internetowych mości Radosława:
o Chocimskiej szarży 7 IX Anno Domini 1621
Tatarzy z piekła rodem
Lubrze 1656
 Odsiecz wiedeńska 1683 roku
Żydzi w okresie szwedzkiego „potopu” - zdrajcy, szpiedzy i wierni poddani
 Żydzi i Szwedzi w Krakowie
Polacy i pożar Moskwy 1812 roku
 więcej artykułów na Kresy
na koniec - coś o kawalerii polskiej XX-lecia międzywojennego:
oto link do artykułu sp Lesława Kukawskiego o koniach kawalerii II Rzeczpospolitej - dodam, że mój prapradziadkowie jak i pradziadek po mieczu hodowali remonty dla Wojska Polskiego przed 1939 rokiem.

pozdrawiam
ps
bylem z mościami Radosławem Sikora i Radosławem Szleszyńskim na wyprawie po salach wystawowych jak i przepastnych magazynach muzeum Ziemi Lwowskiej (Ruś Czerwona). Pojechaliśmy tam ponieważ trwają prace na nowym, drugim  albumem z ikonografią historyczną przedstawiającą husarie oraz husarzy Korony Królestwa Polskiego i Rzeczpospolitej. Wyprawa była bardzo owocna, Radek Szleszyński porobił zdjęcia obrazów i rzeźb nigdzie wcześniej nie publikowanych, ergo   chyba sprzyjali nam dawni bogowie jak i sam Najwyższy - :) , i oczywiście sama Królowa Polski ...
Radkowie Szleszynski et Sikora, ilustracja siedemnastowiecznego Zbaraża z albumu „Zamki na Kresach” Zbigniewa Szczepanka(C) 
Na koniec dodam, ze sp pan Borys Woznicki musi być zawsze pamiętany przez nas,  jako ze samojeden ratował dobra kultury polskiej i ruskiej Rusi Czerwonej przed niszczeniem ich przez hordy sowieckie - chwała Mu na wieki!
Zachwycająca jest kolekcja Jana Jerzego Pinzel'a/Pinzla i jego szkoły - cudeńka sarmackiej rzeźby sakralnej XVIII wieku. W przygotowaniu jest publikacja omawiająca wszystkie obrazy 'polskie' (ponad 2000) w kolekcji  Galerii Malarstwa we Lwowie.


No comments: