Sunday, October 6, 2019

Zachowaliśmy honor żołnierski do końca.- Kock 6.X.1939-2019

Salvete Omnes,
[in Polish]
 
80 lat temu kończyła się wojna obronna 1939, pogrom armii polskiej był kompletny i tragiczny. Agresorzy Niemcy hitlerowskie, ich satelita Słowacja i sprzymierzeniec et agresor Związek Sowiecki(od 17.X.1939) zajęli zajęli terytorium II Rzeczpospolitej.


a dzisiaj mamy okrągłą lecz smutną rocznicę kapitulacji ostatniego wyższego związku taktycznego Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej  SGO Polesie dowodzonego przez generała brygady Franciszka Kleeberga w ostatniej bitwie wrześniowej pod Kockiem (wiki) -Kock widział wiele bitew w historii Polski, min oddziały 27 Wołyńskiej Dywizji AK zajeły miasto przed Armia Czerwona.
Oddziały polskie SGO Polesie walczyły z Armia Czerwona następująca ze wschodu i okrążającym Polaków Wermachtem, kiedy naczelny wódz i rząd już od 2 tygodni byli w Rumunii.
W tej bitwie walczyła ostatnia wielka jednostka Polskiej kawalerii Dywizja Kawalerii „Zaza". Dowódca dywizji generał brygady Zygmunt Podhorski, ułan Imperium Rosyjskiego, weteran I wojny - szarża pod Krzywoluką 1915, pod Krechowcami etc-   i wojny o niepodległość(min odsiecz Lwowa 1918-19),  podporządkował się generałowi Kleebergowi, i kawaleria do końca walczyła z sukcesem przeciwko Wermachtowi, zwłaszcza w działaniach pod Wola Gulowska.

Pułkownik Bolesław Kowalski (1917-2018) zwiadowca SGO Polesie w Bitwie Pod Kockiem - spotkanie z śp panem pułkownikiem.
Raport z Tv Lubartów na temat bitwy pod Kockiem.
 
Program w Polskim Radio.

Podejmując decyzje o kapitulacji generał miał powiedzieć:
'Nic sobie nie mamy do zarzucenia. Zachowaliśmy honor żołnierski do końca. Kiedyś, gdy Ojczyzna zażąda od nas rachunku, będziemy mogli odpowiedzieć na każde pytanie..'


ale nasi kawalerzyści nie złożyli broni -   powstały oddziały wydzielone z  110 Rezerwowy Pułk Ułanów dowodzonego prze zagończyka z epoki wojny o niepodległości(1918-21) podpułkownika Jerzego Dąmbrowskiego  Łupaszka, prowadzące działania wojenne przeciwko wrogom Ojczyzny.
Z tej formacji ułańskiej wyszedł Oddział Wydzielony Wojska Polskiego pod wodza inny słynny kawalerzysta i zastępca dowódcy 110 RP Ułanów major Henryk  Dobrzański 'Hubal' miała kontynuować walkę z okupantami jako pododdziały Wojska Polskiego. (oczywiście polecam powieść Jacka Komudy)

Profesor Lech Wyszczelski w tym programie robi podsumowanie Września 1939, smutne, ale konieczne, jeśli chce się poznać historie a nie mity - jest to seria programów profesora Wyszczelskiego o wrześniu 1939, np Chlubne karty Września 1939.

Cóż można rzec, Wrzesień 1939 i II Wojna Światowa to tragedia największa naszej historii, naszej armii, naszych przodków i nas samych (Polonii na emigracji i w kraju).
Ale żołnierz polski bił się tak jak umiał i był przygotowany do wojny (min moi przodkowie walczyli w bitwie nad Bzurą, w obronie Warszawy etc), zawiodło na całej linii dowództwo naczelne - nota bene niestety nikt nigdy nie zrobił sadu wojennego na marszałkiem Śmigłym-Rydzem i generałami, którzy doprowadzili do klęski i tragedii wrześniowej.

Gloria Victis - hańba sanacji.
Valete

1 comment:

Dario T. W. said...

min Niemcy zamordowali porucznika Tadeusza Grota-Winklera, dowodcy 7 kompanii III batalionu, po wzięciu go do niewoli w Poizdowie. http://pozabiurem.pl/szlakiem-bitwy-pod-kockiem/