Salvete Omnes,
[in Polish]
dzisiaj, 31 Sierpnia, przypada rocznica wielkiej bitwy kawaleryjskiej miedzy oddziałami 1 Dywizji Jazdy wojsk polskich a oddziałami 1 Armii Konnej. Na polach w okolicach Zamosci,a opadal Komarowa i Woli Sniatyckiej, na lewym brzegu rzeki Huczwy stoczono boj kawaleryjski, gdzie jazda polska (wspomagna artyleria konna) pokonala kawalerie Armii Czerwonej.
Aleksander Pragłowski |
W Przeglądzie Kawaleryjskim z 1935 roku ukazał się szkic historyczny pułkownika Aleksandra Pragłowskiego - Bitwa 1. dywizji jazdy pod Komarowem (Rok XII, nr 12 [122]). Cały artykuł można czytać lub ściągnąć na własny czytnik z Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej-FBC.
i mapa pola bitwy z Wiki Commons
W ostatni weekend sierpnia 2022 odbyło się odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Woli Sniatyckiej - relacja ze strony Komarowa.
18 Dywizja Zmechanizowana Wojska Polskiego na Fb pokazała zdjęcia pomnika -
oto przykładowe zdjęcie
W tym artykule w formacie pdf można poznać historie powstawania Pomnika - entuzjasci historii Jazdy Polskiej, fundacja Bitwa Pod Komarowem i ofiarnosc Polakow et Polek doprowadzili do powstania Pomnika. Chwała im et Vivat!
Tamże jest do przeczytania czy ściągnięcia fragment wspomnień uczestnika bitwy z 1szego pułku ułanów - Jana Bielckiego.
Obok Pomnika Tysiąclecia Jazdy Polskiej w Warszawie i Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie sławiących czyny i zwycięstwa Jazdy Polskiej to ten pomnik jest chyba najpiękniejszym monumentem w przestrzeni publicznej poświęconym chwale jazdy polskiej i oręża polskiego.
Valete